Konflikt-czy można bez niego żyć?

Konflikt-czy można bez niego żyć?

Konflikt-czy można bez niego żyć?

KONFLIKTczy ktoś podpisze się pod zdaniem, że nigdy z nikim się nie pokłócił, albo, że zawsze ze wszystkimi się zgadza? 

Konflikt nie jest uczuciem przyjemny, ani takim którego chcemy doświadczać. 

Można go też przeprowadzić w różny sposób. Jeżeli jest niekontrolowanym wybuchem emocji, a człowiek pod ich wpływem staje się wulgarny i agresywny to jest wówczas formą  przemocy, a relacja, która pod jego wpływem się tworzy jest destrukcyjna i toksyczna. 

Konflikt jednak sam w sobie jest rzeczą dobrą i porządaną. Jest formą wyciągnięcia ze strefy komfortu i pokazania innego sposobu widzenia na tą samą sprawę. Czasami emocje przysłaniają zdrowy rozsądek. A chęć walki o swoje nie pozwala iść na żadne ustępstwa. W konflikcie ważna jest jednak świadomość własnych ograniczeń i zdolność zauważenia ich i przyznania się do nich. Jeżeli ludzie zaczynają ze sobą walczyć widząc tylko swoją krzywdę to porozumienie będzie trudne, a wręcz niemożliwe.

Wchodzenie w rolę ofiary daje pewien komfort psychiczny w którym strona nie musi brać odpowiedzialności za to co robi i mówi, bo jako ofiara została w konflikcie tak bardzo skrzywdzona, że świat ma obowiązek wybaczyć jej ewentualne zachowania odbiegające od zasady fair play. 

 Zasada udanego konfliktu to umiejętność mówienia o swoich odczuciach, skupieniu się na faktach, a nie wyobrażeniach. Nie obrażanie drugiej strony oraz najważniejsze: to zdolność usłyszenia tego co kontr rozmówca mówi. Obie strony muszą mieć nastawienie na porozumienie i umiejętność odpuszczania, a nie udowadniania swoich racji. 


Ale puentą dzisiejszego mojego wpisu jest stwierdzenie, że konflikty są wpisane w naszą egzystencję, a umiejętność ich rozwiązywania jest jedną z podstawowych kompetencji życiowych, które powinniśmy wynieść ze swojego domu rodzinnego. Jeżeli nie mieliśmy szczęścia urodzić się w rodzinie, która w takie zdolności nas wyposażyła to możemy swoją wiedzę uzupełnić na różnych treningach interpersonalnych, grupowych zajęciach z podnoszenia kompetencji społecznych lub na terapii własnej z psychologiem na którą Was do mnie zapraszam 🙂

что делать если не заходит на гидру

гидра зеркало

официальная ссылка на гидру

Гидра онион как зайти через тор на гидру