Czy warto być życzliwym?

Czy warto być życzliwym?

Drodzy Czytelnicy,


Słyszeliście kiedyś stwierdzenie, że co człowiek daje to od życia otrzymuje w zamian? W Biblii jest napisane, że: „Co człowiek sieje to i żąć będzie”. Mam tutaj na myśli dawanie emocjonalne.

Badania mówią, że ludzie „zarażają” się emocjami. Jeżeli przebywamy w towarzystwie osób narzekających, agresywnych     i atakujących to będziemy reagować na taki ich stan emocjonalny reakcją obronną, czyli także zaczniemy atakować. Ale jeżeli otoczymy się osobami empatycznymi, pomocnymi, współczującymi i serdecznymi to takie cechy także i my będziemy przejawiać.

Człowiek często reaguje agresją na drugiego chroniąc się przed zranieniem. Wydaje mu się, że jeżeli zaatakuje jako pierwszy uprzedza swojego towarzysza, a ten nie będzie już mógł zaatakować. Nic bardziej mylnego. W ten sposób nieświadomie kieruje na siebie atak obronny współrozmówcy. Znam ludzi, którzy lubią mawiać; „ nikt mi w życiu nie pomógł, ja też pomagać nie będę’. Oczywiście, każdy ma wolną wolę i sam podejmuje decyzję co do wyborów i działań w swoim życiu. Ale każdy wybór niesie za sobą konsekwencję. A to w psychologii nazywane jest samospełniającym się proroctwem. Czyli nieświadomie doprowadzamy do sytuacji o której wspomniałam na początku, że życie oddaje nam to co sami daliśmy. A takie zdarzenia wywołują później myślenie: „ Miałem rację, żeby nic nie dawać, bo nic od nikogo nie otrzymuję. Moje motto jest jednak słuszne”.

A co gdyby odwrócić sytuację i zacząć kierować się w życiu pozytywnymi emocjami i reakcjami w stosunku do innych ludzi?
Badania zacytowane przez Anne Cwojdzińską na portalu internetowym swps.pl pokazują, że: „ celowe życzliwe działanie na rzecz innych i zauważanie życzliwości w zachowaniach innych osób ma pozytywny wpływ na poziom zdrowia psychicznego, włączając w to zmniejszanie objawów depresyjnych, zwiększenie subiektywnie postrzeganego poziomu szczęścia oraz satysfakcji    z życia”.
A co ważne jest to zgodnie z teorią modelowania społecznego. Dzieci obserwujące życzliwe zachowania rodziców same mają tendencję do zachowań życzliwych w stosunku do innych ludzi.

Wiedza o tym, że dobro powraca znana jest od pokoleń. Informacja przekazywana była przez wieki w opowieściach ludowych, religijnych czy filozoficznych. Dzisiaj mówi o tym także nauka. A więc czy nie lepiej być dobrym, empatycznym i pomocnym dla innych?

Inline
Inline