Czy dzieci także mogą zabrać głos w internecie?

Czy dzieci także mogą zabrać głos w internecie?

Kiedy można pisać bloga? Czy jest wiek graniczny? Trzeba być do tego pełnoletnim? Czy dzieci także mogą zabrać głos w internecie?

Opinii jest wiele. I zapewne każdy będzie miał na to swój argument. Ja chciałabym dzisiaj Wam przedstawić pewną 15-latkę. Dziewczynka pisze bloga od 11 roku życia. W swoim poście pokazuje jak trudne było nie samo pisanie, a ocena innych ludzi. Jak po raz kolejny okazuje się, że my dorośli nie potrafimy wspierać, pomagać, akceptować. Za to świetnie krytykujemy, odrzucamy i oceniamy. Tylko dlaczego? po co? Czy hejt nam w czymś pomaga? Podnosi nasze poczucie własnej wartości? Rekompensuje kompleksy? Czyjś sukces ( nawet dziecka) jest dla nas zagrażający? A może to taka metoda na to, żeby „pomagać” i „ochraniać”, żeby móc później powiedzieć „ a nie mówiłam”, „nie mówiłem”?.

Każdy z nas bez względu na wiek, płeć i status społeczny potrzebuje akceptacji, wsparcia i zrozumienia drugiego człowieka. Wy, którzy krytykujecie także tego wszystkiego potrzebujecie. Badania psychologów i socjologów mówią, że w naszej kulturze mocno zakorzeniona jest krytyka i zazdrość. Metody wychowawcze rodem z PRL-u pokazywały przemoc (bicie dzieci) i negatywną ocenę drugiego jako coś pozytywnego. Nauczyciele w szkole krzyczeli, straszyli, wstawiali złe oceny w ramach kary, a niektórzy nawet posuwali się do bicia linijką po ręce. A rodzice…..? Rodzice także rzadko kiedy słuchali, bo przecież panowało powszechne przekonanie, że; „Ryby i Dzieci głosu nie mają’ , a to co mówił nauczyciel było święte i niepodważalne. Trudno dzisiaj nam pokoleniu lat 70 i 80 budować inne relacje mając takie wzorce. Ale drodzy dorośli zawsze, kiedy będziecie chcieli krytykować lub oceniać postawę swojego lub cudzego dziecka to przypomnijcie sobie co czuliście w takiej sytuacji i czego oczekiwaliście od dorosłego jak sami jeszcze byliście dziećmi.

Zapraszam na bloga wspomnianej 15-latki z którego dowiecie się co czuje młody człowiek, który musi walczyć z opiniami ludzi dorosłych.

http://digitalyouth.pl/2017/03/20/pisze-wiec-jestem-oliwia-trybus/
Inline
Inline